התחדשות עירונית – פרסום פרטי יזמים

זכות הציבור לדעת: התחדשות עירונית- פרסום פרטי יזמים

בתחילת דצמבר 2019 פורסמה החלטה תקדימית של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במסגרתה בוטלו חתימותיהם של בעלי זכויות אשר חתמו על הסכם מחייב עם יזם למימוש פרויקט פינוי בינוי.

להחלטה זו משקל רב ומשמעותי בהיותה הפעם הראשונה שקולם של בעלי זכויות נשמע כה ברור והחלטי, די לעושק ולניצול החלשים ע"י יזמים עשירים ובעלי כח.

בהיות החלטה זו ראיה לכאורה אותה ניתן להציג בבית משפט, עשויה ההחלטה לשמש כלי משמעותי בידי דיירים אשר נאבקים כנגד קיפוח ודריסת זכויותיהם.

אך, אליה וקוץ בה, מהחלטת הרשות כפי שפורסמה בעתונות ובאתר הרשות, הושמטו במכוון פרטי היזם והבניין, כך שדיירים אשר ביקשו לוודא כי היזם איתו הם עומדים להתקשר או התקשרו לאחרונה, לא יכלו לעשות כן, החששות רק העצימו וכל יזם מצא עצמו בעמדת התגוננות בטענה 'זה לא אני'.

משרדנו המלווה עשרות רבות של פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ, החליט לפעול בשם אותם בעלי זכויות ופנה לרשות בבקשה לקבל את הפרטים שהושמטו וזאת מכח חוק חופש המידע.

למרות פניות חוזרות ונשנות של הח"מ בעניין, נציגי הרשות סירבו לפרסם את פרטי הצדדים בתואנות שונות, בלית ברירה הגשנו עתירה מנהלית כנגד הרשות כדי לחייבה לפרסם את הפרטים אשר יכולים למנוע סיבוכים עתידיים ולהפיג מצוקות של דיירים.

ראה זה פלא, ימים בודדים לאחר הגשת העתירה לבית המשפט, ולמעלה משלושה חודשים מאז הפניה הראשונה של הח"מ בעניין לרשות,  'הצליחו' ברשות 'להשלים' את כתיבת הנוהל לפרסום החלטות הממונה (עמוד אחד), הנוהל מאפשר פרסום שמות הצדדים בהחלטות הרשות, כפי שביקשנו מלכתחילה.

כך הציבור יכול להיזהר מהתקשרות עם יזם אשר מעדיף דרכים עקלקלות ומסוכנות מדרך המלך הישרה והבטוחה, גם אם מעט יותר ארוכה ויקרה.

בפרויקטים המנוהלים על ידי משרדנו, אנו מקפידים לתרגם את כל מסמכי הפרויקט לשפת האם של אותם בעלי זכויות ואף לצרף עורך דין הדובר את השפה עבור אותם בעלי זכויות אשר אינם שולטים בשפה העברית, כל זאת כדי להפחית את הלחץ המופעל עליהם מצד יזם ו/או שכנים המבקשים לקדם את הפרויקט ובכדי לאפשר להם קבלת החלטה מושכלת וברורה.

משרדנו אשר מייצג גם יזמים בתחום ההתחדשות העירונית, מוכיח כי כאשר קשובים לקשיי הצד השני, ניתן לקדם את הפרויקט ללא חששות או חשדות והכל כשנוהגים ביושר ובהגינות מקצועית תוך התחשבות בצרכי הצד השני.

הנוהל החדש יגרום לפרסום שמות כל הצדדים הרלוונטיים בהחלטות הרשות, כך שהשקיפות גם תיושם.

יישר כח לרשות על קבלת ההחלטה הנכונה למרות ימים קשים אלו, החלטה שתסייע לרבבות דיירים ברחבי הארץ.

המשימה הוכתרה בהצלחה-העתירה בוטלה.

מצ"ב נוהל פרסום ההחלטות >> לחצו כאן 

בברכת ימים רגועים ובריאות איתנה!

 

כתיבת תגובה