fbpx

הקפאת פרויקטים תמא 38 הריסה ובנייה מחדש ברמת גן

הקפאת פרויקטים תמא 38 הריסה ובנייה מחדש

לאחרונה, ב- 8.10.15 הועדה המקומית לתכנון ובניה ברמת-גן פרסמה החלטה יוצאת דופן בחומרתה ובה נקבע כי תכניות ובקשות חדשות במסלול הריסה ובניה מחדש מכח תמ"א 38 לא יידונו עד להודעה חדשה.

שוק הנדל"ן נמצא מזה תקופה ממושכת בבלבול גדול הנובע משלטון שאינו מצליח לייצר יציבות בתחום זה, בעלי תפקידים המפזרים הודעות/הבטחות ואף אזהרות, הצעות חוק שנועדו לפתור כבמטה קסם את חוליי השוק, חוסר בתכנית אב רב שנתית לטיפול בתופעה, הדלפות ודיס-אינפורמציה הזולגות מהרשויות, כל אלו יחד, בצירוף תקשורת המחפשת כותרות, יוצרים אי שקט, מגבירים את אי הוודאות ואת תחושת הבלבול בקרב רוכשי דירות המחפשים דרך לשבור את תקרת הזכוכית ולרכוש את דירתם הראשונה וכן בקרב המשקיעים המחפשים אפיקי השקעה יציבים ומניבים. 

כל החלטה מסוג זה סוחפת את השוק לטלטלה משמעותית וכמו ברעידת אדמה (וההקשר מובן) יהיו לה הדים ממושכים לאחר שידעכו הכותרות.

עיריית רמת גן החליטה להקפיא את הדיון בתכניות חדשות לאור עמדתן החדשה של ועדות הערר שהובילו לצמצום בזכויות בעקבות שינוי שיטת חישוב הזכויות. 

מובן כי צמצום זכויות משנה לחלוטין את תמונת הכדאיות הכלכלית של כל פרויקט, מאחר שפרויקטים רבים נמצאו ככדאיים כלכלית רק בזכות היכולת לנצל זכויות מספיקות, הרי שצמצום הזכויות יעביר את הפרויקטים לטור הפרויקטים הלא כדאיים. 

כפי שמתרחש בפריפריה, דווקא הבניינים הכי מתאימים לתכנית מבחינת הצורך ומצבם הפיזי אך לא נמצאה לכך הצדקה כלכלית, כך גם באותם בניינים אשר הפחתת הזכויות תימנע מהם את היכולת לממש תכנית התחדשות. 

ההחלטה אשר אינה מציעה פתרון מכל סוג שהוא תימנע מיזמים לבחון כדאיות פרויקטים, תגרום לתנועת יזמים לכיוון ערים יותר 'ידידותיות' ליזמים ותגרום להאטה ניכרת בהתחדשות העיר. אלו בצירוף הזדקנותה הטבעית של העיר ובנייניה יחייבו מציאת פתרון למיגון וחיזוק הבניינים הקיימים בטרם תתרחש רעידת אדמה או מתקפת טילים חלילה. 

בל נשכח כי ההתחדשות העירונית מאפשרת, בין היתר, לאוכלוסיית הגיל השלישי לשפר את איכות חייה, בזכות תוספת המעלית המקילה על הניידות השוטפת ועל הניידות במצבי חירום רפואיים. אוכלוסייה זו אשר נוטה לשמר מקום המגורים עם ההתבגרות, תהיה הפגיעה ביותר מהחלטה כזו שכן חיזוק עצמאי של מבנים או ייזום פרויקט כזה באמצעות מימון עצמי לא נראים כתסריטים ברי ביצוע.

אם ועדות תכנון ובניה נוספות ילכו בעקבות רמת גן, נדמה שייסתם הגולל על רעיון ההתחדשות העירונית של הריסה ובניה, ייתכן וימשיכו לממש פרויקטים של חיזוק ועיבוי, אך גם אלו ייבחרו במשורה על ידי היזמים שיעדיפו את הפרויקטים בהם קיימת הסכמה מלאה של כל הבעלים מחד וזכויות הבניה הנוספות אטרקטיביות דיין לקראת רווח עתידי מאידך. 

טוב יעשו הרשויות, הן המקומיות והן הממשלתיות, אם יכינו תכנית רב שנתית לטיפול במיגון וחיזוק בניינים לצד ההתחדשות העירונית של הריסה ובניה מחדש, רק תכנית כזו שלא תהיה תלויה במועד הבחירות הקרוב, אולי תצליח לייצר שקט ומעט וודאות בתחום הטעון הזה. 

התגובה לכתבה מעיתון גלובס נכתבה על ידי אופיר אדיב- עורך דין נדל"ן, תמ"א 38                          

לכתבה מעיתון גלובס >> לחצו כאן

 

Share

Project Details

Date: יולי 17, 2018

Category: כתבות חדשות באתר

  • Skills: 3D modeling, Photoshop

  • Client: Company Ltd.

הבהרה משפטית

תוכן האתר מובא לידיעה כללית בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי הניתן ע"י עורכי דין מטעם משרד עורכי דין אלחנן ויניצקי ושות'. הסתמכות על התוכן באחריות המשתמש בלבד. אין בשימוש באתר ליצור יחסי עו"ד-לקוח. כל הזכויות שמורות למשרד עו"ד אלחנן ויניצקי ושות' 

Copyright © 2018 Vinizky.co.il All rights reserved

 

 

עקבו אחרינו ברשתות חברתיות

צרו עמנו קשר

icon [email protected]

icon 03-9124800

icon 03-9124801

icon ההסתדרות 26, פתח תקווה 

ת"ד 19, 4910000

 

שעות פעילות המשרד

ראשון - חמישי 9:00 -17:00
 

Contact Us

icon [email protected]

icon 03-9124800

icon 03-9124801

icon Ha Istadrut st. 26, Petah Tikvah

POB 19, 4910000 

 

הרשמו לניוזלטר

Menu Offcanvas